Indholdsfortegnelse:

Har hummus gluten?
Har hummus gluten?
Anonim

Er alle hummus glutenfri? Hjemmelavet hummus med traditionelle ingredienser som kikærter, tahini, citron og hvidløg er naturligt glutenfri. Butikskøbt hummus kan være krydskontamineret, eller brug fyldstoffer, der ikke er glutenfri.

Kan du spise hummus på glutenfri diæt?

Denne lækre dip er baseret på brødkrummer, så den er ikke glutenfri. Andre dips som salsa og hummus er ofte lavet af glutenfri ingredienser, men tjek etiketten for at være sikker.

Hvad er de værste fødevarer til gluten?

Hvis du har en glutenintolerance, skal du undgå følgende:

  • hvidt brød.
  • fuldkornsbrød.
  • kartoffelbrød.
  • rugbrød.
  • surdejsbrød.
  • hvedekiks.
  • wraps af fuldkornshvede.
  • meltortillas.

Er hummus gluten- og laktosefri?

Hummus er desuden naturligt vegansk, glutenfri, mælkefri og sund. Men vigtigst af alt: farligt lækkert.

Indeholder tahini gluten?

Traditionel Tahinisauce er lavet af en sesamfrøpasta, vand, s alt, citronsaft og hvidløg. Mens de fleste former for tahinisauce er glutenfri, kan gluten nogle gange tilsættes et fortykningsmiddel til saucen.

5 glutenfrie korn, der er supersunde

Populært emne.

Valg af editor